DOŻYNKI GMINNE 2022

16-08-2022 10:45

Święto Plonów to jedna z najtrwalszych polskich tradycji. Corocznie wspólnie przekonujemy się więc, że najpiękniej pachnie chleb domowy. Organizacja takiej imprezy wymaga ogromnego wysiłku, i niezwykłej energii. Sołtys Jarosław Wiśniewski zaangażował całą bez mała społeczność swojej zacnej wsi. Liczne komplementy z całą pewnością świadczą, że słupianie sprostali zadaniu. Ani na moment nie stracili też dobrego humoru. Oto rodzina Góreckich odebrała nagrodę za …pantomimę pod płotem, a chłopcy z plaży - za najbarwniejsze widowisko na dożynkowym wozie

OPATRZONE KURY, ŚWINKI – TERAZ PORA NA DOŻYNKI

Bochen słonecznego chleba

W niedzielę 14 sierpnia w Słupi odbyły się Dożynki Gminne. Rozpoczęła je uroczysta msza św. w kościele pw. Wszystkich Świętych, celebrowana przez ks. kanonika Jacka Andrzejczaka. Po mszy, barwny korowód, prowadzony przez słupską Młodzieżową Orkiestrę Dętą, z władzami gminy, starostami dożynek oraz gośćmi naszego Święta Plonów, wyruszył na miejscowy stadion. Delegacje złożyły pod sceną wieńce dożynkowe. Starostwie dożynek - Paulina Wylęga i Szymon Wabnic – przekazali dożynkowy chleb na ręce P. Wójt - Bogumiły Lewandowskiej-Siwek. Następnie byliśmy świadkami obrzędu wieńca i chleba przy akompaniamencie zespołu „Słupianie”. P. Wójt przekazała podziękowania wszystkim rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i pszczelarzom za włożony trud w codzienną pracę. Słowa pochwały popłynęły również do organizatorów dożynek oraz delegacji sołeckich, za ogromne zaangażowanie w przygotowanie Gminnego Święta Plonów.

Muzyczny Koktajl

Kolejną częścią uroczystości był program artystyczny, w którym na wstępie obejrzeliśmy okolicznościowe widowisko poetycko-muzyczno-taneczne, z niezwykłym trojakiem w finale. To piękne przedstawienie w wykonaniu dzieci z miejscowej szkoły, wprowadziło uczestników dożynek w magiczny nastrój. Przygotowały je Anna Kamińska, Grażyna Kluczyńska, Sabina Chwał i Urszula Moś. Później wszystkich częstował swoim „Muzycznym koktajlem” Mariusz Kalaga. W finale części artystycznej mogliśmy zobaczyć wreszcie na żywo ubiegłoroczną rewelację programu „Mam Talent”, czyli zespół „White Tigers” z Wieruszowa. Od godziny 22.00 wszyscy bawili się pod gwiazdami przy muzyce serwowanej przez DJ Sebę.

Wianek na własną rękę

Na tegorocznych dożynkach nie zabrakło innych niezwykłych akcentów, nie tylko kulinarnych. Można było więc skosztować tradycyjnego jadła, chleba ze smalcem oraz kiszonym ogórkiem oraz innych przysmaków. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Oprócz tradycyjnych dmuchańców, na milusińskich czekały lody oraz …kulig. Co odważniejsi ruszyli zaś w bezpłatną podróż dożynkowymi bryczkami. Sporym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa o intrygującym tytule „Podmuch PRL-u”. No i wreszcie każdy, kto tylko miał na to ochotę i wolną chwilkę, przy pomocy p. Joanny z kwiaciarni „Magnolia” mógł upleść dożynkowy wianek. To był udany i wyjątkowy dzień. Tegorocznej uroczystości sprzyjała piękna pogoda i wspaniała atmosfera, którą tworzyli wszyscy uczestnicy dożynek.

(ems)

Czytany 2290 razy
Więcej w tej kategorii: « UWAGA KONKURS ! DODATEK WĘGLOWY »