UCZNIOWIE Z MROCZENIA W IHLOW

23-05-2019 13:15

W dniach od 12 do 17 maja 11-osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mroczeniu przebywała z wizytą w gminie Ihlow w Niemczech. Przez kilka dni grupa uczniów z Polski i Niemiec pod opieką p. Kingi Maciejewskiej i p. Martina Sopko– koordynatorów ds. wymiany młodzieży oraz nauczycieli p. Joanny Wieloch i p. Renate Rosendahl realizowała temat: „Wschodnia Fryzja – kulturalne i strukturalne szczególności regionu”. Projekt finansowany był ze środków Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Gospodarze przygotowali mnóstwo atrakcji na czas wizyty, która rozpoczęła się w niedzielę w godzinach przedpołudniowych. Uczniowie niemieccy wraz z rodzicami powitali swoich polskich kolegów na dworcu autobusowym, a następnie udali się do domów, gdzie nasi uczniowie mogli odpocząć po kilkunastogodzinnej podróży autokarem. Całe niedzielne popołudnie uczniowie spędzili u rodzin goszczących oraz na spotkaniu z kolegami i koleżankami oraz nauczycielami w lokalnej pizzerii. 

W poniedziałek uczestnicy wymiany wzięli udział w zajęciach lekcyjnych wraz ze swymi niemieckimi koleżankami i kolegami oraz w wycieczce do miasta Emden, gdzie zwiedzili fabrykę Volkswagena. Grupa początkowo obejrzała prezentację przygotowaną przez przewodnika a następnie zobaczyła jak wygląda praca w poszczególnych halach fabryki. Popołudnie zostało zorganizowane przez rodziny goszczące.

We wtorek grupa popłynęła promem na Langeoog jedną z siedmiu wysp fryzyjskich. Tam podziwiali panoramę z wieży ciśnień oraz zwiedzili miejscowe muzeum, a potem spędzili wolne popołudnie w centrum urokliwego miasta oraz na jednej z plaż nad Morzem Północnym.

W środę do południa młodzież polska brała udział w zajęciach lekcyjnych wraz ze swymi niemieckimi koleżankami i kolegami a także w pracy nad realizowanym projektem. Następnie wszyscy udali się do miejscowości Papenburg, gdzie zwiedzili stocznię Meyer Werft. Podczas dwugodzinnego zwiedzania cała grupa zobaczyła trzy krótkie filmy dotyczące m.in. historii powstania stoczni oraz produkcji statków. Uczniowie obejrzeli również wystawę prezentującą modele statków wyprodukowane przez Meyer Werft oraz co najciekawsze zobaczyli jak wygląda praca w potężnej hali, gdzie już prawie na ukończeniu jest kolejny statek rejsowy. Popołudnie spędzili na zakupach w mieście Leer.

W czwartek uczniowie polscy i niemieccy wykonywali prace nad plakatami w grupach mieszanych polsko – niemieckich. Potem cała grupa zwiedziła park archeologiczny „Klasztor Ihlow”, gdzie od XIII - XVI wieku funkcjonował Zakon Cystersów. 

W ostatni dzień pobytu – w piątek - młodzież kontynuowała pracę nad projektem. Uczniowie w mieszanych grupach polsko-niemieckich przygotowali plakaty, na których przedstawili informacje dotyczące zwiedzonych obiektów. Każda z grup zaprezentowała i podsumowała efekty swojej pracy. Następnie odbyło się podsumowanie całej wizyty i pożegnanie grupy młodzieży polskiej. Podczas pożegnania, które odbyło się w gminnym ratuszu oraz podsumowania tygodniowej pracy nad projektem towarzyszyli nam oprócz opiekunów niemieckich przedstawiciele Urzędu Gminy z Ihlow: burmistrz gminy Ihlow p. Johann Börgmann oraz dyrektor szkoły p. Günter Tautz. Wizyta w Ihlow dobiegła końca w piątek po południu.

 

Czytany 1189 razy