WARSZTATY WOKALNE W DONABOROWSKIM DWORKU

19-09-2018 09:02

JAK MIŁA KASIA ŚPIEWAĆ UCZYŁA

- No pewnie, że mam tremę, bo dla mnie te „Baranowskie Debiuty” to prawdziwy debiut. A warsztaty? To brzmi trochę groźnie – zwierza się przed zajęciami jedna z jego uczestniczek. Zuzia nie była odosobniona w początkowym nastawieniu do warsztatów wokalnych zorganizowanych przez Referat Promocji Urzędu Gminy w Baranowie. No, może poza Michałem, który ma całkiem spore obycie sceniczne, bo występował już przecież przed dużą widownią, ale i on zadebiutował w zajęciach studyjnych. Na szczęście pomocną dłoń podała im pani Kasia. Katarzyna Pakowska, instruktorka i wokalistka z Wrocławia, stworzyła niezwykłą aurę, która pozwoliła całej grupie cudownie się zintegrować wokół zadań przez nią obmyślonych. – To dobre słowo – obmyśliłam. Obmyśliłam więc zestaw tematów, ćwiczeń, rozmów a nawet gotowych pieśni. Cały ten misterny plan uknułam, by ostatecznie przekonać się, że w pracy z dziećmi chodzi przecież o improwizację. Wymyślanie własnych piosenek? Nie musiałam namawiać dwa razy. Okazało się to dla nich zwykłą pestką -  relacjonuje z entuzjazmem. Pani Kasia przekonuje z przekorą, że została rzucona na głęboką wodę warsztatów dla nastolatków (z dużą przewagą tych 12-letnich, ale także i młodszych dzieci). - Na co dzień pracuję z dorosłymi i w tym czuję się jak ryba w wodzie. Ale z dziećmi? Jednak w Baranowie  poczułam się jakby mała Kasia znalazła towarzyszy przygód, którzy niczego się nie boją i gotowi są ruszyć w każdą, najbardziej ryzykowną podróż. I w każdym obudził się mały kompozytor. To dla mnie nowe i ciekawe. Po każdej skomponowanej pieśni odzywał się głos: "a prosze a paniiii, a czy możemy zrobić jeszcze jedną piosenkę?". No i w efekcie nie skończyliśmy tych warsztatów o czasie – podsumowuje z humorem.

Dzieci uczyły się nie tylko śpiewu, ale także dzieliły się między sobą swoimi marzeniami, pragnieniami i obawami. Wspólnie ćwiczyły pieśń „Oj Ty rzeko, czemuś Ty niepełna…” jak podkreśliła instruktorka, to tak istotne w środowisku lokalnym nawiązanie do tradycji ludowej. Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział, mile spędzony czas i pozytywną energię jaką ofiarowali organizatorom motywując nas do dalszych działań w promowaniu i kultywowaniu tradycji wokalnych.


Katarzyna Pakowska. Z wykształcenia muzyk, wokalistka, absolwentka Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej we Wrocławiu oraz Wokalistyki na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej na PWSZ w Nysie. Regularnie występuje na scenie, posiada dwa zespoły, tworzy muzykę autorską, pisze teksty, Gra. Jest założycielką wrocławskiego „Gabinetu Głosu”.

 

Czytany 1081 razy