PRAKTYCZNE ZASADY UŻYWANIA TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH

13-09-2019 08:31

Telefony komórkowe, routery czy wi-fi nie są obojętne dla zdrowia i nasze przywiązanie do telefonu i towarzyszące temu nawyki –  „wiszenie” na smartfonie w każdej wolnej chwili, a na noc chowanie go pod poduszkę, mogą mieć swoje konsekwencje zdrowotne, dlatego warto poznać podstawowe zasady korzystania z telefonów komórkowych (opracowano na podst. Deklaracji z Nikozji dotyczącej pól elektromagnetycznych /częstotliwości radiowych).

 

 1. Osoby poniżej 16 roku życia, szczególnie dzieci powinny nosić telefony komórkowe tylko w sytuacjach awaryjnych. Zaleca się, aby dzieci w wieku przedszkolnym nie korzystały z telefonów komórkowych w ogóle.
 2. Telefony komórkowe, tablety, laptopy to nie zabawki ani źródło rozrywki dla dzieci.
 3. Należy stosować zasadę, by jak najmniej dzwonić, a w przypadku, gdy jest to konieczne starać się, żeby rozmowy były jak najkrótsze. Lepiej napisać SMSa lub użyć telefonu stacjonarnego.
 4. Należy trzymać telefon jak najdalej od ciała, szczególnie głowy.
 5. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, mężczyźni noszący telefon w kieszeni spodni oraz osoby z elektronicznymi implantami (rozrusznik serca, pompa insulinowa itp.)
 6. Nie zaleca się używania telefonów komórkowych, czy smartfonów w pojazdach, gdyż promieniowanie w pojeździe jest podwyższone.
 7. Nigdy nie należy pisać SMSów kierując pojazdem! Dzwoniąc, należy używać tylko zestawu głośnomówiącego. Pisanie SMSów i dzwonienie podczas jazdy stanowi ogromne niebezpieczeństwo spowodowania wypadku drogowego.
 8. Należy, szczególnie podczas snu, przełączać telefon w trybie offline oraz w trybie samolotowym.
 9. Należy zredukować ilość aplikacji oraz usunąć niepotrzebne usługi na smartfonie. Im mniej aplikacji, tym mniejsze promieniowanie.
 10. Należy unikać dzwonienia w miejscach ze słabym zasięgiem. W takich miejscach telefon zwiększa moc transmisji.
 11. Bezpieczniejszym jest korzystanie z Internetu przy użyciu kabla LAN, nie emituje on promieniowania. Należy unikać stale promieniujących bezprzewodowych telefonów, punktów dostępu do WiFi, modemów USB, modemów LTE. Zależnie od urządzenia, należy zachować odległość od 4 do 10 metrów od miejsca, gdzie się bawią, przebywają czy śpią dzieci. WiFi powinno być zawsze wyłączone, gdy się go nie używa, zwłaszcza w nocy albo gdy w pobliżu jest kobieta w ciąży albo dziecko.
 12. Kobiety w ciąży i dzieci powinny utrzymać odległość min. 1 metra od ekspozycji aktywnego telefonu.
 13. Należy wystrzegać się bezprzewodowych niań, które stanowią potencjalne ryzyko nieodwracalnych zniszczeń dla rozwoju mózgu niemowlęcia.
Czytany 1395 razy