70 LAT KGW W DONABOROWIE

14-05-2019 12:06

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. odprawiona przez proboszcza, ks. Tomasza Szymczaka, w kościele pw. św. Marcina w Donaborowie. Po niej panie – członkinie koła oraz zaproszone osoby przeszły do sali OSP w Donaborowie. Przewodnicząca koła, p. Małgorzata Gruszka przywitała licznie zebranych gości. Przedstawiła okoliczności założenia Koła Gospodyń Wiejskich w Donaborowie w roku 1948 oraz historię rozwoju i działalności organizacji. Wspomniała osoby zasłużone, które zostały obdarowane okolicznościowymi pamiątkami i kwiatami.

Po licznych gratulacjach i życzeniach od reprezentantów miejscowych oficjeli rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez członkinie koła pod kierunkiem nauczycielki, p. Małgorzaty Dąbrowskiej. Na scenie doskonale odtwarzającej starą wiejską chatę, z dawnymi meblami, sprzętem gospodarstwa domowego i makatkami, pojawili się Dziad i Baba – najpierw młodzi, potem w sile wieku aż po wiek sędziwy. Dowcipne dialogi i humorystyczne scenki przeplatane były śpiewem piosenek ludowych „Zielony mosteczek”, „W zielonym gaju”, „Ojciec Wirgiliusz” i innych oraz tańcem okazjonalnego zespołu „Filipinki”. Paniom towarzyszyły dzieci w różnym wieku, a wszyscy byli ubrani w ciekawe stroje nawiązujące do dawnych zwyczajów i mody. Po występie aktorzy zebrali owacje na stojąco.

Następnie gospodarze i goście zebrali się przy obficie zastawionym stole, a smakołyków nie brakowało. Szczególny akcent stanowił ogromny tort z okolicznościową dekoracją, podzielony między wszystkich uczestników imprezy. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.

Koło Gospodyń Wiejskich odgrywa znaczącą rolę w miejscowej społeczności, przyczyniając się do jej rozwoju i ubogacenia. Uroczyste obchody pokazały wielkie zaangażowanie pań oraz ich pomysłowość i poczucie humoru – cechy tak cenne we współczesnym świecie.

Autor: LW

Czytany 1532 razy