GMINNE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE 2019

01-07-2019 14:23

30 czerwca czerwca na stadionie w Jankowach rozegrano  Sportowo-Pożarnicze Mistrzostwa Gminy

Wzięło w nich udział dwadzieścia zespołów w czterech kategoriach; dziewięć ekip męskich i cztery żeńskie. W grupie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wystąpiło pięć drużyn chłopięcych  i dwie dziewczęce.

 

 CZY WSPÓŁCZESNY WOJTEK MARZY, BY ZOSTAĆ STRAŻAKIEM?

 KAŻDEGO DNIA, O KAŻDEJ PORZE…

Czy ktoś jeszcze pamięta wierszyk o Wojtku co to marzył, by zostać strażakiem? Zresztą czy w dzisiejszych czasach, pełnych smartfonów i  andronów, młody człowiek  gotów jest zamienić kuszące oferty pożeraczy wolnego czasu na  upał i znój? W niedzielę w Jankowach  przekonaliśmy się, że na szczęście „tak”. Nie jest to oczywiście droga prosta i wiedzie często przez rodzinną tradycję, bo strażakiem był przecież dziadek i tata. Spójrzmy na listy startowe: Błażejewski, Krawczyk, Chowis, Stasiowski, Janus, Jerzyk, Malcher, Świtoń, Kieroń, Jerczyński, Goj, Pawlak, Musiała, Małolepszy, Skiba.  Na jankowskim stadionie przekonaliśmy się, że w wielu miejscowościach  rodzinna tradycja  wciąż kwitnie. A  rywalizacja sportowa służy  kształtowaniu umiejętności, które powinny pomóc w chwili, gdy trzeba ruszyć bliźniemu na ratunek. I jeszcze jeden obrazek. Po znojnej walce toczonej w obezwładniającym skwarze, wreszcie powrót do remizy, wreszcie ulga, ale i radość, bo udało się wdrapać na podium. Nagle baranowskich strażaków podrywa syrena, druhowie   błyskawicznie wskakują w mundury i w okamgnieniu ruszają do akcji. A wszystko na oczach zdumionej strażackiej młodzieży. Nie dziwmy się więc Wojtkom marzącym o tym, by zostać strażakiem. Druh ochotnik to wciąż synonim ciężkiej pracy, odpowiedzialności i odwagi. Czy podzielacie nasze przekonanie, iż prawdziwym zwycięzcą takich zawodów, jak te w Jankowach, jest ów bliźni, któremu na ratunek druhowie są gotowi wyruszyć każdego dnia, w każdej chwili i o każdej porze?

 JANKOWY RAZY TRZY

Jankowski stadion powitał nas piekielnym żarem niczym gęste sople miodu; lepkie, odbierające ochotę do czegokolwiek poza skokiem do basenu. Tymczasem w skwar wdziera się ryk staroświeckich motopomp a powietrze wypełnia gorzki zapach spalin. Są i dziesiątki kibiców wspierających swoje ekipy. W niedzielne upalne i duszne popołudnie widzowie nie szczędzili braw druhom zmagającym się w ćwiczeniach bojowych. Na szczególne słowa uznania na pewno zasłużyły dzielne strażaczki, które  rzuciły na szalę swój niewątpliwy skarb, czyli urodę. W ferworze walki nie obyło się bez niespodziewanych zwrotów akcji, rozpaczy jednych i radości innych. Czy jednak w takich zawodach najważniejszy jest sportowy wynik? Oczywiście, to jednak zawody. I sportowe, i pożarnicze. Broń Boże, nie deprecjonujemy więc wyniku, szczerze gratulujemy zwycięzcom. Brawo bijemy również tym z dalszych miejsc. Dostrzegamy również ogrom pracy, jaki trzeba było włożyć w przygotowanie mistrzostw. Na wysokości zadania na pewno stanęli druhowie z OSP Jankowy. – Ciężko pracowaliśmy na dzisiejszy sukces – nie ukrywa radości prezes Florian Kieroń.  Druhom z OSP Jankowy medal należy się  za doskonałą organizację  zawodów, ale i uznanie  za wynik sportowy.  Jankowanie  cztery razy zameldowali się w pierwszej trójce zawodów i aż trzy razy wygrali. . - Do pełni szczęścia zabrakło nam czwartego zwycięstwa w kategorii senior męska – ocenia Dawid Froń. - Trzeba przyznać, że były to dla nas bardzo udane zawody, pod względem sportowym jak i organizacyjnym,  za co pragniemy podziękować wszystkim druhom, paniom z KGW, sponsorom  (Ankon 24, Wersal, Artdiame, Kryspol, Autokam, Jurek Meble, Stolar, Jamos), jak i mieszkańcom zaangażowanym w organizację. Daliśmy radę! – uzupełnia Artur Kmieciński. Gratulacje składamy na ręce zarządu OSP Jankowy: prezes – Florian Kieroń, wiceprezes-Dawid Wiśniewski, wiceprezes-naczelnik- Dawid Dyla, zastępca naczelnika – Artur Kmieciński,  skarbnik – Jan Kasprzak, sekretarz – Marek Majczyk, gospodarz – Władysław Małolepszy, członek Zarządu - Zbigniew Jerczyński

Nagrody wręczyli: Michał Błażejewski - członek prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Sebastian Błażejewski - komendant Gminny OSP, Robert Seiffert - wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSPRP oraz Skarbnik Gminy Marzena Żłobińska. (ems)

WYNIKI

Jury zawodów: asp. Jakub Sobczak (przewodniczący): sekc. Beata Smolis (sekretarz zawodów), st. str. Dominik Polak, dh Wojciech Pisula, dh Dawid Smaga, dh Marcin Brząkała.

 Kobiece Drużyny Pożarnicze

  1. OSP Jankowy; 2.OSP Mroczeń; 3. OSP Grębanin; 4.OSP Donaborów

Męskie Drużyny Pożarnicze

  1. OSP Słupia pod Kępnem; 2. OSP Jankowy; 3. OSP Baranów

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze - Dziewczęta

  1. OSP Jankowy; 2. OSP Baranów

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze - Chłopcy

  1. OSP Jankowy; 2. OSP Słupia pod Kępnem; 3. OSP Baranów

Najstarszy zawodnik – Grzegorz Grądowy z OSP Baranów Osiedle Murator. Specjalna nagroda – puchar ufundowany przez Michała Balcera - prezesa ZOG ZOSP RP  trafił do zwycięzców w grupie męskich drużyn pożarniczych - OSP Słupia. (ems)

Najmłodsza ekipa, która tej niedzieli wystąpiła poza konkursem, została nagrodzona huraganem braw. Kibice w ten sposób docenili występ jankowskiej dziatwy, absolutnych debiutantów, siedmiolatków. Warto zapamiętać te nazwiska: Marcel Kmieciński, Maja Nowak, Marysia Olek, Mateusz Skiba, Bartek Kieroń, Oliwia Goj, Maja Kokot, Kacper Maryniak, Amelia Skiba.

 

Czytany 3069 razy