PIERWSZY WIELKOPOLSKI DZWONEK W BARANOWIE

01-09-2021 13:09

Tego dnia Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński wspólnie z Wicewojewodą Anetą Niestrawską i Wielkopolskim Kuratorem Oświaty Robertem Gawłem wzięli udział w wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2021/2022 w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie. Pierwszy szkolny dzwonek w Wielkopolsce w nowym roku szkolnym zadźwięczał właśnie w Baranowie

Prawie 450 tysięcy uczniów i 63 tys. nauczycieli wróciło 1 września do wielkopolskich szkół i przedszkoli. Tego dnia Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński wspólnie z Wicewojewodą Anetą Niestrawską i Wielkopolskim Kuratorem Oświaty Robertem Gawłem wzięli udział w wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2021/2022 w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie. Pierwszy szkolny dzwonek w Wielkopolsce w nowym roku szkolnym zadźwięczał właśnie w Baranowie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Wawrzyńca w Baranowie, którą celebrował, ks. bp. Damian Bryl. Kolejna część Inauguracji odbyła się w murach nowej szkoły. Rozpoczęto ją wspólnie odśpiewanym hymnem. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć ofiar II wojny światowej. Po okolicznościowych przemówieniach wojewody, kuratora, dyrektora szkoły, oraz odczytaniu życzeń premiera Mateusza Morawieckiego, głos zabrała p. Wójt. Następnie wojewoda przekazał na ręce dyrektora szkoły wielkopolskie godło i flagę. Artystycznym dopełnieniem Uroczystości był montaż słowno-muzyczny, zaprezentowany przez uczniów baranowskiej szkoły. Po koncercie, wojewoda, dźwiękiem przedwojennego dzwonka szkolnego, zaprosił uczniów do klas.

Powiedzieli nam, m.in.

Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej

Poprzedni rok szkolny był bardzo trudny, w nowy wkraczamy jednak z wiarą i nadzieją. W imieniu premiera i ministra edukacji zapewniam, że szkoły pracować będą w trybie stacjonarnym. Trzeba się uczyć jak być dobrym Polakiem. Nauczycielom, życzyła by stali się dobrymi przewodnikami młodzieży. Zapewniła, że nauka w nowym roku szkolnym będzie prowadzona w trybie stacjonarnym. Zachęcam jednak do szczepień, bo to one są gwarancją, że się uda.

Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski

Gratuluję Wam imponującego początku, gratuluję tej pięknej nowej szkoły. Zdobyliście na to środki i sprawnie przeprowadziliście tę ogromną inwestycję. O tym mówić będzie cała Wielkopolska. Ale początek, to zawsze oczekiwanie na nowe i ciekawe. Edukacja zaś to kształtowanie pokoleń ku wolności. Życzę sukcesów na tej drodze. 

Robert Gaweł, Wielkopolski Kurator Oświaty

Szkoła to nie tylko budynki. To duch w niej obecny. Tutaj, w Wielkopolsce, doskonale rozumiemy istotę tego Ducha. Przecież wasza szkoła nosi dumne imię Powstańców Wielkopolskich. To moralny fundament i zobowiązanie, by tworzyć Wielkopolską Wspólnotę Dobrych Ludzi.

Sławomir Nowicki, dyrektor Szkoły

Dziś spełniają się marzenia. Marzyliśmy o nowej szkole, a otwieramy szkołę marzeń. Drodzy uczniowie, niech to będzie wasza ukochana szkoła.  Chciałbym złożyć serdeczne podziękowanie p. wójt., bo be jej determinacji ta szkoła nigdy by nie powstała.

Bogumiła Lewandowska- Siwek, Wójt Gminy Baranów

To najważniejszy dzień w moim życiu zawodowym, bo o tę szkołę walczyłam od pierwszej kadencji. Niemal 10 lat. Wreszcie 2 czerwca 2017 r. Rada Gminy przewagą jednego głosu zdecydowała o uruchomieniu tej inwestycji. Pierwszą łopatę wbiliśmy 7 lutego 2018 r. Po drodze przeżywaliśmy huśtawkę nastrojów, bowiem pierwsza firma zeszła nagle z placu budowy. Inwestycję dokończyła firma „Projektobud”. Jestem dumna z tej inwestycji. Wykonaliśmy ją własnymi siłami, bez zewnętrznego wsparcia, a całość kosztowała 47 milionów złotych.

Opr. (ems)

Czytany 1769 razy