DEBATA Z SENIORAMI

28-09-2022 09:00

Zagrożeń dla osób starszych nie brakuje. Wręcz codziennie przestępcy wymyślają nowe sposoby oszustw w celu kradzieży dobytku seniorów. Aby wzbudzić czujność osób najczęściej narażanych na takie zagrożenia, kępińska Policja organizuje debaty społeczne. Tym razem mundurowi rozmawiali z seniorami z gminy Baranów na tematy związane z ich bezpieczeństwem.

Ta niecodzienna dyskusja odbyła się dzisiaj 22 września w domu seniora w Mroczeniu. Gospodarzami spotkania byli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kępnie.

Debatę społeczną rozpoczął Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Kępnie mł.insp. Mirosław Wiśniewski, przedstawiając zgromadzonym gościom zagadnienia, które zostaną omówione podczas spotkania.

Funkcjonariusze przedstawili najczęściej występujące zagrożenia z którymi mogą spotkać się seniorzy. Policjanci informowali zebranych jak nie dać się oszukać przestępcom działającym metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Co zrobić, żeby nie dać się okraść, uczestnicząc w różnego rodzaju prezentacjach i spotkaniach przygotowywanych przez nieuczciwych sprzedawców.

W trakcie spotkania prowadzący przybliżyli uczestnikom interaktywne narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci pokazali w jaki sposób można przekazywać informacje o zagrożeniach bez konieczności wychodzenia z domu.

Podczas prelekcji nie zabrakło także informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prowadzący debatę policjanci zachęcali do noszenia odblasków po zmroku – zarówno poza terenem zabudowanym jak i w miejscowości. To one sprawiają, że piesi i rowerzyści są bardziej widoczni dla kierowców samochodów. Wszyscy uczestnicy debaty otrzymali kamizelki odblaskowe ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu.

Zaraz po zakończeniu części edukacyjnej rozpoczęła się debata, którą zainicjował Komendant Wiśniewski. Podczas dyskusji padło wiele rzeczowych pytań oraz poruszono tematy nurtujące zgromadzonych seniorów. Jednym z głównych wniosków jakie przyniosła debata, był ten dotyczący samego przedsięwzięcia. Właśnie tego oczekiwali seniorzy i na takie inicjatywy liczą w przyszłości.

(kpp)

Czytany 198 razy