KRYMINALNE WARSZTATY W BIBLIOTECE

07-06-2021 14:56

28 maja Biblioteka w Mroczeniu gościła znanego pisarza Rafała Witka – autora ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży, twórcy m. in. detektywistycznej serii Feralne Biuro Śledcze oraz Bzik & Makówka. Przeprowadził on niezwykle ciekawe warsztaty pn. „Dzieciaki kontra pisarz czyli literackie potyczki z Rafałem Witkiem”, w których uczestniczyli uczniowie klasy II Szkoły filialnej w Grębaninie.

W pierwszej części spotkania pisarz zaprezentował różne gatunki literackie na podstawie przykładów ze swojej twórczości. Zachęcił uczestników do aktywnego udziału we wspólnych zabawach. Dzieci chętnie odgadywały zagadki i próbowały wymyślić własne rymy, które niejednokrotnie okazywały się dużym wyzwaniem. Autor przygotował również mnóstwo ciekawych zadań specjalnych z udziałem wybranych z publiczności uczniów. Jednym z takich zadań było czytanie wiersza na czas, podczas którego pisarz zaprezentował swoje niezwykłe umiejętności szybkiego i jednocześnie wyraźnego czytania. Ciekawie zapowiadała się propozycja autora, dotycząca opowiadania o psie. Jak się potem okazało, to bardzo interesujący sposób na sprawdzenie refleksu oraz słuchania ze zrozumieniem. W drugiej części warsztatowej, uczestnicy poznali tajniki pisarskiego warsztatu i mieli możliwość sprawdzenia swoich sił przy tworzeniu własnych opowiadań. W rezultacie powstało mnóstwo wspaniałych i ciekawych historii. Spotkanie prowadzone w formie wspólnej zabawy z pewnością zachęciło dzieci do częstszego sięgania po książki.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach zadania „Na tropie zagadek kryminalnych” z programu Partnerstwo dla Książki, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Czytany 63 razy