AKCJA SPRZĄTANIA MIEJSCOWYCH LASÓW

Oczyśćmy nasze lasy ze śmieci

Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice serdecznie zaprasza wszystkie zainteresowane osoby do włączenia się w akcję prowadzoną przez miejscowych leśników. Projekt „Oczyśćmy nasze lasy ze śmieci.", to próba przybliżenia lokalnemu społeczeństwu problemu jaki stanowią zróżnicowane odpady pozostawiane przez ludzi odwiedzających nasze tereny.

Sprzątanie odbędzie się w dniach od 08 do 15 maja br.

Zapewniamy worki na śmieci, rękawiczki oraz wywóz i utylizację śmieci.

Jako jednostka współtworząca Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Rychtalskie" pragniemy za przykładem pozostałych sprawić, że z lasów od Ostrowa Wlkp. po Kluczbork oraz od Sycowa do Wieruszowa znikną niepożądane pamiątki będące śladami wizyt mieszkańców naszej okolicy. W założeniu gospodarzy akcja ma przyjąć charakter wieloletni i stać się wspólną lekcją poszanowania rodzimego środowiska przyrodniczego.

Poprzez promowanie właściwych postaw w wyniku których będzie można ograniczyć bezmyślne lub celowe zaśmiecanie lasów gospodarze pragną uświadomić rangę i rozmiar tego problemu. Na przestrzeni ostatnich lat ilość śmieci w miejscowych drzewostanach zamiast maleć rośnie. Mnogość przeróżnych opakowań po napojach i żywności przy szlakach komunikacyjnych nawet w głębi lasu jest zastraszająca. Stanowi, to nie tylko problem estetyczny, ale głównie ekologiczny, bowiem do wspomnianych odpadów dochodzą o wiele większe i poważniejsze, o silnie negatywnym skutku oddziaływania na glebę, wodę i powietrze.

Uwaga i działania gospodarzy na usuwanie "śladów " po wizytach wielu osób w lesie cały czas wzrasta, a związane z nią nakłady czasu pracy i koszty stają się trudnymi do udźwignięcia.

Lasy są dobrem ogólnonarodowym, każdy obywatel ma prawo je odwiedzać, zbierać owoce jego runa. Każdy śmieć, który znajduje się w lesie został przez kogoś do niego wniesiony. Dlaczego za dobrodziejstwo, którym nas obdarza nie można z wdzięczności zabrać ze sobą z powrotem tego co się do niego wniosło?

Leśnicy, to grupa, której powierzono misję dbania o jego rozwój przyrodniczy i gospodarczy. Prawidłowe postawy i zrozumienie tematu mogą uwolnić nasze drzewostany od tego problemu, a atencję leśników skupić na rozwoju, pielęgnacji i ochronie lasów.

Podmioty, grupy społeczne oraz każdą inną osobę, która chciałaby wesprzeć gospodarzy w sprzątaniu naszych lasów prosimy o wybór dnia i odpowiedniego rewiru i zgłoszenie tego faktu do właściwego leśniczego lub siedziby LZD Siemianice w terminie do 30 kwietnia br.

Ostateczny harmonogram sprzątania zostanie opracowany po zebraniu zgłoszeń.

Harmonogram działań w ramach projektu "Oczyśćmy nasze lasy ze śmieci." znajdą Państwo w załączniku

Obszar Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach

Koordynator: Krystyna Ruda-Ertel

Urząd Gminy Baranów Dla mieszkańców Informator AKCJA SPRZĄTANIA MIEJSCOWYCH LASÓW